İşleminiz gerçekleştiriliyor. Lütfen bekleyiniz...

İhtiyaçlarına göre, sana özel ürünleri görmek için Teste Başla

Zayıflamakistiyorsun ?

Yağ Yakmak

Kas gelişimini hızlandırmak mıistiyorsun ?

Kas Gelişimi

Kilo ve Hacim mi kazanmak istiyorsun ?

Kilo ve Hacim

Yeni mibaşlıyorsun ?

Başlangıç

Geliştirme aşamasında mısın ?

Orta

Daha fazlasını mı istiyorsun ?

İleri

İhtiyaçlarına göre, sana özel ürünleri görmek için

Ürünleri Getir

Kadınlar İçin En İyi Protein Tozu Önerileri

Kadınlar için tek bir en iyi protein tozu yoktur. Ancak en iyi protein tozunu nasıl seçeceğinizi bilmiyorsanız, işinizi kolaylaştırabilecek bir rehber hazırladık.

Supplementler dünyasının en çok adı duyulmuş olan üyesi protein tozudur. Vücut geliştiriciler, fitness ile uğraşanlar ve sporcular protein tozu takviyesini sıklıkla kullanırlar. Ancak gıda takviyesi kullanımı konusunda erkekler bir miktar daha fazla ilgili ve bilgi sahibiyken kadınlar kendilerine hangi ek gıdaların fayda sağlayabileceği konusunda soru işaretlerine sahip olabiliyor. Bu sebeple kadınlar için hangi protein tozları faydalı konusuna değinmek istedik.

En İyi Protein Tozu Kavramı Ne Kadar Doğrudur?

Piyasada fiyat performans ölçümü yaptığımızda en iyi diyebileceğimiz ürünler olsa dahi, kadın erkek fark etmeden her bireyin fitness hedefi farklı olduğu için; bu hedefi destekleyecek içeriğe sahip ürünler değişmektedir. Dolayısı ile bir kişi için en iyi olan seçenek diğer bir kişi için en iyi olmayabilir.

Kadınlar için en iyi protein tozu seçimi yapılırken protein tozlarına yaklaşım, yukarıda bahsettiğimiz sebepten dolayı hedefe göre olmalıdır.

Protein tozu seçimi sırasında aşağıdaki gibi ölçütleriniz olabilir:

 • Kaliteli makro besin profili
 • Minimum miktarda yapay bileşen
 • Farklı aroma seçenekleri ve güzel tat
 • Sıvı ile karışımın kolay olması
 • Makul fiyat

Ayrıca kazein protein, whey, soya proteini, et proteini ve izole protein gibi birçok farklı kaynaktan gelen protein tozu seçeneği de vardır.

Kilo Vermek İçin En İyi Protein Tozu

Aslında hiçbir ürünün size tek başına kilo verdirmesi mümkün değildir. Siz antrenman, beslenme ve uyku düzeninize kilo verebilmek için dikkat etmelisiniz. Bu sebeple gıda takviyelerini zayıflamak için kullanıp fayda göremezseniz bunun sebebi sadece takviyelerin mucize yaratacağına inanıyor oluşunuzdur.

Bazı gıdalar kalori değerleri ve bu kalorilerin hangi makro besinden geldiğine (proteinler, yağlar ve karbonhidratlar) bağlı olarak kilo vermek için daha doğru bir seçenek olabilir. Protein tozu temel olarak protein içeren, diğer makro ve mikro besinler ile geliştirilen takviyelerdir.

Genel olarak karbonhidrat, şeker oranı az ve protein oranı yüksek besinler tükettiğiniz zaman açlık hissi ile baş etmek ve fazla yemek yeme olasılığı ile karşı karşıya kalmak zorunda kalmazsınız ya da bu durumların oranları çok daha düşüktür.

Bu sebeple en iyi olabilecek kilo kaybı sağlayan yiyeceklere örnekler verelim:

 • Yağsız et türleri (kırmızı et, tavuk eti, balık vb.)
 • Az yağlı süt ürünleri
 • Tahıllar; buğday, esmer pirinç, yulaf ve arpa gibi
 • Yeşil fasulye, havuç, brokoli, enginar
 • Bezelye gibi bakliyatlar
 • Tatlı patates ve beyaz patates

Bu işlenmemiş yiyecekler size yüksek miktarda lif, bol mikro besin ve bol protein sağlar. Bu sebeple daha uzun süre tok tutabilirler.

Diyet yaparken kaçınmak isteyeceğiniz besinler arasında şekerler, glisemik indeksi yüksek karbonhidratlar ve sağlıksız yağlar bulunur. Bu besinler çok yüksek kaloriye sahip ve vücut tarafından depolanmaya müsaittirler. Bu sebeple de abur cuburlar diyet listelerinden tamamen çıkarılır. Ancak bu atıştırmalıkların yerine protein oranı yüksek ve sporcuların beklentilerini karşılayabilecek şekilde üretilmiş protein barlar tüketilebilir.

Kadınlar İçin Farklı Protein Tozu Çeşitleri

Protein tozu seçerken kendi kriterlerinizi iyi belirlemelisiniz. İlave besinlerden hangilerini istediğinizi, protein miktarını, fiyatını, aromasını, bitkisel kaynaktan olup olmamasını ve diğer kriterleri düşünüp size en uygun protein tozunu bulmalısınız.

Aşağıda protein tozu çeşitlerinden başlıcaları sıralıyoruz:

Whey Protein

Whey protein peynir altı suyu proteinidir. Whey proteini aslında peynir üretimi sırasında açığa çıkan bir yan üründür.

Yapılan birçok araştırma sonucunda eskiden atık ürün olarak ayrılan peynir altı sularının yüksek oranda protein ve amino asit içerdiği; özellikle lösin açısından zengindir. (1) Lösin protein sentezinin başlamasında rol oynayan önemli bir amino asittir. (2) Bu araştırmalar sonucunda spor dünyası whey proteinden faydalanılabileceğini keşfetti.

Whey protein istenildiği zaman tüketilebilir ancak hızlı emildiği için özellikle antrenman sonrası kullanımı etkilidir. (3) Lösinle birlikte gelecek amino asit yoğunluğu kas gelişimini daha hızlı bir şekilde tetikleyebilir. (4) Ancak whey protein laktoz içerdiğinden dolayı laktoz intoleransına sahip kişilere önerilmemektedir.

Kazein Protein

Whey protein gibi kazein de proteindir ve çok bilinen supplement çeşitlerindendir.

Kazein proteini whey proteine göre daha uzun sürede sindirilir. Bu sayede kana amino asit salınımı daha uzun sürer. Bu sebeple uzmanlar antrenman sonrası hızlı emilim için whey proteinini kazein proteinine tercih edebileceğinizi söylemektedir. (5) Ancak bu bilginin yanısıra uzun ve yavaş salınımlı protein tozlarının, uzun vadede kas gelişimi için daha etkili olduğunu belirten araştırmalar da vardır. (6) Kazein proteini gece yatmadan önce içerken kas onarımını desteklemek için iyi bir tercih olabilir.

Yumurta Proteini

Yumurta mükemmel bir protein kaynağıdır. Yumurta biyolojik değerleri yüksek bir yiyecektir. Hayvanlar üzerinde yapılan araştırmalara göre yumurta proteininin kas gelişimi üzerine etkisi whey proteinin oluşturduğu etkiye eşittir. (7) Yumurta proteini kazein proteinden daha uzun sürede sindirilir. Bu da uzun kas gelişimi ve uzun süreli tokluk açısından oldukça olumlu bir durumdur. Yumurta proteininden üretilen protein tozları yumurta beyazından gelen eser miktarda tat ve kıvam veren karbonhidrat ve yağ içerir. Bu sebeplerle yumurta proteini çok yönlü bir proteindir.

Soya Proteini

Araştırmalar soya proteinin kas geliştirme için etkili bir protein olduğunu göstermiş olsa da bu bitkisel protein çeşidi üzerinde hâlâ düşünülmekte olan konular vardır. (8) Soya proteinin bu durumu özellikle erkek tüketicileri ilgilendirmektedir. Çünkü bazı araştırmalara göre düzenli soya proteini kullanımı izoflavon adı verilen östrojen benzeri moleküller içerir ve östrojenik aktiviteyi tetikleyebilir. Kadınlarla ilgili araştırmalarda ise soya proteinin hormonlar üzerinde negatif bir etkisi gözlemlenmemiştir.

Diğer Vegan Protein Tozları

Pirinç ve bezelye kaynaklı bitkisel protein tozları da bulunmaktadır. Pirinç proteininin %80 oranlarında sığır etine eşit biyolojik değere sahip olduğu düşünülmektedir. Ayrıca tadı beğenilen bir üründür. Bezelye proteini da biyolojik değerleri ile kaliteli bir protein kaynağıdır. Bezelye proteini içerisinde bulunan lösin miktarı yüksektir. Bezelye ve pirinç proteinin birlikte kullanılması whey proteine benzer bir amino asit profilinin oluşturulmasını sağlar. Bu sebeple bezelye ve pirinç kaynaklı vegan protein tozları iyi bir vegan supplementtir.

Sıklıkla tercih edilen bu protein tozu çeşitlerinin tek başına kilo verme ya da kas geliştirme gibi bir etki yaratmayacağı akılda tutulmalıdır. Tüm gıda takviyelerinde olduğu gibi protein tozları da vücutta işlenebildiği derecede fayda sağlayabilmektedir. Bunun için ise beslenme, antrenman ve uyku düzeninize ayrı ayrı gereken önemi göstermeniz gerekmektedir.

Genel olarak kadınlar kilo vermek için protein tozu kullanımı konusuna odaklanır. Burada da kesinlikle önemsemeniz gereken konu beslenme düzeninizdir. Sizin için en iyi protein tozu doğru bir şekilde kullanacağınız protein tozudur. Yağ yakımınızı arttıracak şekilde antrenman yapmanız kalorilerinizi kısmanız uyku ve dinlenme sürelerinize dikkat etmeniz kilo vermeniz için uygulamanız gereken temel şartlardır. Daha sonra protein tozu gibi supplementlerden destek alarak fitness hedeflerinize giden yolun kısalmasına yardımcı olabilirsiniz.

Paylaş
FIT TEST

İhtiyacın Olanı Biz Biliyoruz! Sen de Öğrenmek İstersen

HEMEN TESTE BAŞLA

disclaimer

Mobil görünüm için tıklayın.
Top