İşleminiz gerçekleştiriliyor. Lütfen bekleyiniz...

İhtiyaçlarına göre, sana özel ürünleri görmek için Teste Başla

Zayıflamakistiyorsun ?

Yağ Yakmak

Kas gelişimini hızlandırmak mıistiyorsun ?

Kas Gelişimi

Kilo ve Hacim mi kazanmak istiyorsun ?

Kilo ve Hacim

Yeni mibaşlıyorsun ?

Başlangıç

Geliştirme aşamasında mısın ?

Orta

Daha fazlasını mı istiyorsun ?

İleri

İhtiyaçlarına göre, sana özel ürünleri görmek için

Ürünleri Getir

Balık Yağı Şurubu Nedir, Faydaları Nelerdir?

Balık yağı şurubu önemli bir balık yağı takviyesidir.

Balık Yağı Nedir?

Balık yağı, yağlı balık dokularından elde edilen bir yağ asidi türüdür. Son birkaç yıldır sağlık araştırmaları konusunda en çok dikkat çeken omega-3 yağ asitleri olan eikosapentaenoik asit (EPA) ve dokosahekzaenoik asit (DHA) içerir. Beslenme düzenlerinde yüksek miktarda yağlı balık tüketen bireyler, balık yağı takviyelerine çok fazla gerek duymazlar. Fakat birçok balık çeşidinin yüksek cıva seviyeleri içerdiği unutulmamalıdır. Bu noktada balık yağı takviyeleri kullanmak daha pratik ve etkili olabilmektedir. Balık yağı takviyeleri kapsül formunda olabileceği gibi özellikle çocuklar ve kapsülü yutmakta zorlanan bireyler için şurup formu da bulunmaktadır.

Omega 3’ün ne olduğunu ve yararlarını detaylı bir şekilde öğrenmek için “Omega 3 Nedir, Faydaları Nelerdir?” yazısına mutlaka göz atın!

Balık Yağı Şurubu Nedir?

Kapsül formundan farklı olarak, özellikle çocuklar ve kapsül tüketmekte zorlanan kişiler için üretilen balık yağı takviyesidir. Balık yağı kapsüllerinin tadı ve kokusu bazen rahatsız edici olabilmektedir. Bu doğrultuda çeşitli şekilde tatlandırılmış balık yağı şurubu daha kullanışlı ve etkili olmaktadır. Özellikle çocuklar ihtiyaç duyduğu omega-3 miktarını karşılamak için kapsülleri içmekte fazlasıyla zorlanmaktadırlar. Balık yağı şuruplarında ise tatlandırıcılar ve farklı aromalar sayesinde balık yağının keskin kokusu genellikle bulunmaz ve rahatlıkla tüketilebilir. Balık yağı şurubu da tıpkı kapsüldeki gibi faydalı tüm omega-3 yağ asitlerini bulundurur. Kapsülden farklı olarak ise sıvı formda olması emilimi kolaylaştırır. Balık yağı şurubu alırken dikkat edilmesi gereken noktalardan biri de trigliserid formada olmasıdır.

Balık Yağı Şurubu Faydaları Nelerdir?

Balık yağı şurubu faydaları genel olarak diğer balık yağı takviyeleri ile aynı doğrultudadır. Onlardan farklı olarak sıvı formda olması emilimini kolaylaştırır.

  • Balık yağı şurubu özellikle çocuklarda bedensel ve zihinsel gelişime destek olur, öğrenme kapasitesini arttırır.
  • Balık yağı şurubu özellikle ilerleyen yaşlarda ortaya çıkan unutkanlık probleminin yanı sıra çocuklarda sıkça rastlanan dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğunu engellenmesi konusunda da yardımcı olabilmektedir.
  • Balık yağı şurubunda bulunan omega-3, depresyonu önleme konusunda da oldukça etkilidir. Depresyonda olan kişilerle gerçekleştirilen bir çalışmada bu kişilerin vucüdundaki omega-3 seviyelerinin düşük olduğu görülmüştür.
  • Özellikle ilerleyen yaşlarda kalp hastalıklarının önüne geçebilmek için omega-3 yağ asitlerinin vücuda alınması elzemdir. (1)
  • Balık yağı şurubu kemiklerin güçlenmesine ve kireçlenme problemenin önlenmesine yardımcı olmaktadır. Düzenli olarak kullanıldığında eklem ağrılarının azalmasında da etkili olduğu görülmüştür.
  • Balık yağı şurubu astım hastalarına yarar sağlayabilir. Balık yağı damarların yüzeyini genişletir ve dokuların daha çok oksijen almasının önünü açar.
  • Balık yağının akıl sağlığı üzerinde de genel bir etkisi bulunmaktadır. Alzheimer hastalığına karşı koruyucu özellikleri vardır.
  • Balık yağı ayrıca görme fonskiyonları üzerinde de etkilidir. Göz sağlığı için düzenli olarak balık yağı tüketilmesi önerilmektedir.(2, 3)

Balık Yağı Şurubu Nasıl Kullanılır?

Çocuk ve yetişkinlerde tüm vitamin ve minerallerde olduğu gibi alınması gereken balık yağı miktarı da farklılık göstermektedir. Balık yağının faydalarından maksimum derece yararlanmak için yeterli miktarda vücuda alınması gerekmektedir. Bu doğrultuda günlük tüketilmesi gereken miktar belirlenmiş olup genellikle bu 4-10 yaş grubu çocuklarda mümkünse sabah yemekten sonra günde yarım ölçek (2.5 mL), yetişkinlerde ise sabah bir akşam bir olmak üzere günde toplam 2 ölçek (10mL) tercihen yemeklerle birlikte tüketilmelidir. Her ne kadar genel kullanım tavsiyeleri bu doğrutuda olsa da en doğru kullanım miktarı doktorunuz tarafında tavsiye edilen miktar olacaktır.

Yetişkinler için balık yağı şurubu kullanımına ek olarak hamile kişiler balık yağı şurubu kullanırken çok daha dikkatli olmalıdır. Balık yağı şurubu faydaları bakımından özellikle anne ve çocuk sağlığı için hamile kadınlara da tavsiye edilir. Fakat balık yağı şurubu hamilelikte yaşanan bazı hassasiyetleri tetikleyebilir. Bu nedenle özellikle mide bulantısını tetikleyebileceği için hamileliğin son aylarında ve doğumdan sonra kullanılması önerilir.

Paylaş
FIT TEST

İhtiyacın Olanı Biz Biliyoruz! Sen de Öğrenmek İstersen

HEMEN TESTE BAŞLA

disclaimer

Mobil görünüm için tıklayın.
Top