İşleminiz gerçekleştiriliyor. Lütfen bekleyiniz...

Balığın Faydaları Nelerdir?

Balık, birçok özelliğe sahiptir. Aynı zamanda vitamin ve mineral açısından da zengindir.

Balık, insanlar tarafından tüketilen et kaynaklarından biridir. Uzun zamandır tüketildiği bilinen balık ve deniz ürünleri, sahip olduğu bileşenlerin yanı sıra lezzeti ile de öne çıkar.

Balık ve deniz ürünlerinin birçok özelliği olduğu bilinir.

 

Bu özelliklere gelecek olursak…

Kalp Hastalıkları Riskini Azaltabilir

Balık, yiyebileceğiniz en etkili kalp dostu gıdalarından biri olarak kabul edilir. Birçok çalışma, düzenli olarak balık yiyen kişilerin kalp krizi, felç ve kalp hastalığına bağlı ölüm riskinin daha düşük olabileceğinden bahseder (1, 2).

 

Beyin Sağlığına İyi Gelebilir

Araştırmalar, yaş ilerledikçe beyin fonksiyonunda yavaşlamalara rastlandığını belirtir. Hafif zihinsel gerileme normal olsa da Alzheimer hastalığı gibi ciddi rahatsızlıklar da mevcuttur. Birçok çalışma, daha fazla balık yiyen kişilerin zihinsel gerileme oranlarının daha yavaş olduğundan bahseder (3).

 

Mental Sağlığı Destekleyebilir

Düşük ruh hali, depresyon ve anksiyete gibi durumlara artık daha yaygın rastlanıldığı düşünülür. Araştırmalar, düzenli olarak balık yiyen kişilerin depresyona girme olasılığının daha düşük olduğunu belirtir. Sebebi ise balığın içerisinde bulunan omega-3 olarak açıklanabilir. Bu bileşen depresyon gibi mental durumların engellemesine destek olabilmesiyle öne çıkar (4).

 

İleri Yaşta Görme Yetisine İyi Gelebilir

Araştırmalar; yaşa bağlı makula dejenerasyonunun, çoğunlukla yaşlı yetişkinleri etkileyen görme bozukluğu ve körlüğü tetikleyebileceğinden bahseder (5). Balık ve omega-3 yağ asitlerinin bu hastalığa karşı koruma sağlayabileceğine dair araştırmalar da günümüzde devam etmekte. Bu çalışmalara göre düzenli balık tüketimi, görüş kaybının ilerlemesini engellemeye yardımcı olabilecek özellikleri ile öne çıkar (6).

 

Balıkta Hangi Vitamin Var?

Balık ve deniz ürünlerinde birçok vitamin ve mineral bulunduğu bilinir.

Bunlara örnek olarak şunlar verilebilir:

 

D Vitamini

D vitamini vücudunuzda bir steroid hormon gibi işlev görür. Balık ve balık ürünleri en iyi D vitamini kaynakları arasındadır. Somon gibi yağlı balıklar en yüksek D vitamini miktarlarına sahip olan balıklardır. Ayrıca yaklaşık 120 gram somon balığının günlük D vitamini ihtiyacını karşıladığı söylenir (7). 

 

B Vitaminleri

Balık ve deniz ürünlerinde birçok B vitamini çeşidi bulunur. B vitaminlerinin özelliklerinin arasında; hamilelikte fetal gelişimi desteklemesi, stres seviyelerinin düşürülmesine yardımcı olması ve anksiyete veya depresyonun oluşmasını önlemeye yardımcı olması gibi özellikler yer alır (8, 9, 10).

 

Omega-3

Balık ve deniz ürünleri, omega-3 içermesi ile ünlüdür. Omega-3 ise farklı özellikleri ile bilinir. Öne çıkan özellikleri arasında; güneşin zararlı ışınlarına karşı koruma sağlamaya yardımcı olması, ciltte akne ve leke oluşumunun engellenmesinde rol oynaması gibi etkenler yer alır. Ayrıca kuru, kırmızı veya kaşıntılı cilde karşı koruma sağlayabilmesi de Omega-3’ün öne çıkan özelliklerinden biri olarak bilinir (11, 12, 13).

 

Balık Yağının Faydaları ve Zararları

Balık yağları; depresyonla mücadele etme, enflamasyonu azaltma ve kalp hastalığı belirtilerini azaltma potansiyelleri de dahil olmak üzere birçok farklı özelliğe sahip olması ile öne çıkar. Bunlara ek olarak saç gelişimine de destek olabilir ve cilde de iyi gelebileceği düşünülür (14, 15, 16, 17).

Bunlara ek olarak balık yağının etkileri hala günümüzde araştırmalara konu olmaktadır. Ancak unutulmamalıdır ki her bünye farklıdır. Bu nedenle herhangi bir takviye kullanmadan önce doktorunuza danışmanız önerilir. Böylece bünyenize ve size uygun en etkili takviyeyi seçebilirsiniz.

 

Güncellenme Tarihi : 11.09.2023
Yayınlanma Tarihi : 11.09.2023
FIT TEST

İhtiyacın Olanı Biz Biliyoruz! Sen de Öğrenmek İstersen

HEMEN TESTE BAŞLA
disclaimer İnternet sitemizde satışa sunulan ürünler sporcu gıdası ve gıda takviyesi kategorilerinde ürünlerdir, kesinlikle beşeri tıbbi ürün veya ilaç değildir. Reçete ile satılmazlar, doktor onayı gerektirmezler. Şirketimiz ilaç satışı yapmamaktadır, bu yüzden satılan ürünlerin çeşitli hastalıkları önleyici ya da tedavi edici özellikleri yoktur. Ürünler sağlıklı ve dengeli bir beslenme düzenin yerine geçmez. Amacımız tüketiciye en doğru bilgiyi sunabilmek olup, yer verilen içerik sadece bilgilendirme amaçlıdır, ürünlerin kullanımına yönelik hiçbir taahhüt veya tavsiye yerine geçmez. Sitemizde satılan ürünler ile ilişkili olarak kullanılan tüm logo, marka ve patentli haklar ilgili hak sahiplerine aittir. Yanlış anlaşılan veya yanıltıcı bulunan ibareler bulunması durumunda lütfen sitemizden bildirimde bulununuz. Tüm ürünlerimiz %100 orjinal olup, T.C. Tarım ve Orman Bakanlığı onaylıdır.
Mobil görünüm için tıklayın.
Top