İşleminiz gerçekleştiriliyor. Lütfen bekleyiniz...

Bağışıklık Sisteminizi Güçlendirmenin Yolları Nelerdir?

Corona virüs son 1 aydır tüm dünyanın gündeminde ve dünyada birçok farklı ülke karantina uygulamaya başladı. Bütün uzmanlar, temizlik konusunda ve gündelik yaşam tarzı konusunda uyarılarda bulunuyorlar. Ben de daha önceki yazımda korona virüse karşı korunmanın yollarından bahsetmiştim. Yine uzmanlar kişisel temizlik dışında virüse karşı koymanın en önemli kurallarından bir tanesinin bağışıklık sistemimizi güçlendirmemiz gerektiğini belirtiyorlar ve egzersiz yapmanın öneminden bahsediyorlar. Ülkemizde bu virüsün yayılmasının önüne geçmek için evde kalmamız isteniliyor. Buna bağlı olarak bütün spor salonları kapalı ve biz de dışarı çıkmıyoruz. Peki ne yapmalıyız?

Bağışıklık Sisteminizi Güçlendirmek için Ne Yapabilirsiniz?

Bağışıklığınızı güçlendirme fikri size çok cazip geliyor fakat bunu yapabilme birkaç nedenden dolayı sizi zorlayabilir. Bunun nedeni bağışıklık sistemi tam olarak tek bir organ ya da bir hücre değildir, bir sistemdir. Bu nedenle iyileşmek ya da güçlenmesi için denge ve uyum gereklidir. Araştırmacıların da bağışıklık sisteminin tepkisinin karmaşıklığı ve birbirine olan bağlılığı hakkında bilmedikleri hala birçok şey var (1).

Şimdilik, yaşam tarzı ve gelişmiş bağışıklık fonksiyonu arasında bilimsel olarak kanıtlanmış doğrudan bağlantılar yoktur ama fiziksel egzersizin bağışıklık sistemi hücrelerinde değişikliğe yol açabileceği görüşünü destekleyen birçok kanıtlar birikmektedir (2). Araştırmacılar hem hayvanlarda hem de insanlarda diyet, egzersiz, yaş, psikolojik stres ve diğer faktörlerin bağışıklık tepkisi üzerindeki etkilerini araştırıyorlar (3).

Bağışıklık Sisteminizi Nasıl Geliştirebilirsiniz?

Genel olarak, bağışıklık sisteminiz sizi hastalığa neden olan mikroorganizmalara karşı savunmak için çok başarılı bir iş çıkarır. Ama bazı zamanlar bir mikrop karşısında başarısız olur ve bu mikrop bizi hasta eder. Bu süreci engelleyebilir miyiz? Ve bağışıklık sistemini güçlendirmek mümkün mü? Bu sürece müdahale etmek için yapılacak birçok seçeneğimiz var bunlardan bazıları: Özel bir diyet uygularsak ne olur? Bazı vitaminleri veya bitkisel ürünleri kullanmanın bir faydası olur mu? Spor yapmak bağışıklık sistemini güçlendirir mi?

Birinci savunma hattınız sağlıklı bir yaşam tarzı seçmektir. Genel sağlık yönergelerini izlemek, bağışıklık sisteminizi doğal olarak güçlü ve sağlıklı tutmak için atabileceğiniz en iyi adımlardır.

Sağlıklı Yaşam Stratejileri Nelerdir?

Bağışıklık sisteminiz de dahil olmak üzere vücudunuzun her parçası, çevresel saldırılara karşı korunduğunda ve aşağıdaki gibi sağlıklı yaşam stratejileriyle desteklendiğinde daha iyi çalışır:

Bunlar;

  1. Sigara içmemek,
  2. Meyve ve sebze oranı yüksek bir diyet uygulamak,
  3. Düzenli egzersiz yapmak,
  4. Sağlıklı bir kiloda olmak,
  5. Alkol tüketmemek,
  6. Yeterli ve düzenli olarak uyumak,
  7. Elleri sık sık yıkamak, 
  8. Etleri iyice pişirmek,
  9. Vitamin ve mineral açısından eksiksiz bir beslenme planı uygulamak,
  10. Stresi en aza indirmek bağışıklık sistemi için büyük önem taşır.

Bu 10 noktaya dikkat etmek enfeksiyonlardan korunmak için yeterli olacaktır.


1) Davies CTM, Few JD. Effects of exercise on adrenocorticoid function. Journal of Applied Physiology 35: 877–891, 1973.Kaynakça 

2) Keast D, Cameron K, Morton AR. Exercise and the Immune Response, Sports Medicine volume 5, pages248–267(1988)
3) Few JD. Effect of exercise on the secretion and metabolism of Cortisol in man. Journal of Endocrinology 62: 342–353, 1974

Güncellenme Tarihi : 23.11.2021
Yayınlanma Tarihi : 24.03.2020
FIT TEST

İhtiyacın Olanı Biz Biliyoruz! Sen de Öğrenmek İstersen

HEMEN TESTE BAŞLA
disclaimer İnternet sitemizde satışa sunulan ürünler sporcu gıdası ve gıda takviyesi kategorilerinde ürünlerdir, kesinlikle beşeri tıbbi ürün veya ilaç değildir. Reçete ile satılmazlar, doktor onayı gerektirmezler. Şirketimiz ilaç satışı yapmamaktadır, bu yüzden satılan ürünlerin çeşitli hastalıkları önleyici ya da tedavi edici özellikleri yoktur. Ürünler sağlıklı ve dengeli bir beslenme düzenin yerine geçmez. Amacımız tüketiciye en doğru bilgiyi sunabilmek olup, yer verilen içerik sadece bilgilendirme amaçlıdır, ürünlerin kullanımına yönelik hiçbir taahhüt veya tavsiye yerine geçmez. Sitemizde satılan ürünler ile ilişkili olarak kullanılan tüm logo, marka ve patentli haklar ilgili hak sahiplerine aittir. Yanlış anlaşılan veya yanıltıcı bulunan ibareler bulunması durumunda lütfen sitemizden bildirimde bulununuz. Tüm ürünlerimiz %100 orjinal olup, T.C. Tarım ve Orman Bakanlığı onaylıdır.
Mobil görünüm için tıklayın.
Top