İşleminiz gerçekleştiriliyor. Lütfen bekleyiniz...

İhtiyaçlarına göre, sana özel ürünleri görmek için Teste Başla

Zayıflamakistiyorsun ?

Yağ Yakmak

Kas gelişimini hızlandırmak mıistiyorsun ?

Kas Gelişimi

Kilo ve Hacim mi kazanmak istiyorsun ?

Kilo ve Hacim

Yeni mibaşlıyorsun ?

Başlangıç

Geliştirme aşamasında mısın ?

Orta

Daha fazlasını mı istiyorsun ?

İleri

İhtiyaçlarına göre, sana özel ürünleri görmek için

Ürünleri Getir

Zerdeçal Ne İşe Yarar, Faydaları Nelerdir?

Zerdeçal Nedir?

Zerdeçal, zerdeçal bitkisinden elde edilen bir baharattır ve Asya yemeklerinde yaygın olarak yer alır. Hafif yakıcı, acı bir tada sahiptir ve bazı yiyecekleri tatlandırmak veya renklendirmek için sıklıkla kullanılır. Bunun yanında zerdecal gıda takviyeleri ve ilaçlarda da yaygın olarak kullanılmaktadır.

Zerdaçalın Faydaları Nelerdir?

Zerdeçal, gıda ve kozmetik maddelerini renklendirmek için sıklıkla kullanılan ve curcumin adı verilen sarı renkli bir madde içerir.(1) Yapılan birçok çalışma, zerdeçalın vücudunuz ve beyniniz için önemli faydaları olduğunu göstermektedir. Zerdeçalın faydaları birçok farklı ülkede biliminsanlarınca araştırılmaktadır. Özellikle antioksidan etkisi, beyin fonksiyonları ile ilişkisi araştırılmakta olup bu konularda henüz tatmin edici bir fikir birliğine varılamamıştır. 

Zedeçal nedir (kurkumin), zerdeçalın faydaları nelerdir, zerdeçal takviyesi ne şe yarar?

1. Zerdeçal Güçlü Biyoaktif Bileşenler İçerir

Zerdeçal, köriye sarı rengini veren baharattır. Hindistan'da binlerce yıldır baharat ve şifalı bitki olarak kullanılmıştır. Son zamanlarda bilim, Hindistan'da yaygın kullanılan bu bitki üzerinde daha çok araştırma yapmaya başlamıştır. Zerdeçal içerisinde bulunan kurkucmin (curcumin) bileşeni incelenmektedir. Kurkumin zerdeçalın ana aktif bileşenidir. Kurkuminin anti-inflamatuar ve antioksidan etkileri araştırılmaktadır.

2. Zerdeçal Vücudun Antioksidan Kapasitesini Önemli Ölçüde Artırır

Oksidatif hasarın, yaşlanma ve birçok hastalığın ardındaki mekanizmalardan biri olduğuna inanılmaktadır ve eşlenmemiş elektronları bulunan, yüksek derecede reaktif moleküller olan serbest radikaller içerir. Serbest radikaller, yağ asitleri, proteinler veya DNA gibi önemli organik maddelerle reaksiyona girme eğilimindedir. Antioksidanların bu kadar faydalı olmasının ana sebebi, vücudunuzu serbest radikallerden koruyabilmeleridir. Curcumin kimyasal yapısı nedeniyle serbest radikalleri nötralize eden güçlü bir antioksidandır. Ayrıca, curcumin vücudunuzun kendi antioksidan enzimlerinin aktivitesini artırır.

Zerdeçal hakkında daha fazla bilgi alabilmek için "Zerdeçal (Curcumin) Nedir?" içeriğimizi buradan okuyabilirsiniz.

Paylaş
FIT TEST

İhtiyacın Olanı Biz Biliyoruz! Sen de Öğrenmek İstersen

HEMEN TESTE BAŞLA

disclaimer

Mobil görünüm için tıklayın.
Top