İşleminiz gerçekleştiriliyor. Lütfen bekleyiniz...

İhtiyaçlarına göre, sana özel ürünleri görmek için Teste Başla

Zayıflamakistiyorsun ?

Yağ Yakmak

Kas gelişimini hızlandırmak mıistiyorsun ?

Kas Gelişimi

Kilo ve Hacim mi kazanmak istiyorsun ?

Kilo ve Hacim

Yeni mibaşlıyorsun ?

Başlangıç

Geliştirme aşamasında mısın ?

Orta

Daha fazlasını mı istiyorsun ?

İleri

İhtiyaçlarına göre, sana özel ürünleri görmek için

Ürünleri Getir

Zerdeçal Ne İşe Yarar, Faydaları Nelerdir?

Zerdeçal Nedir?

Zerdeçal, zerdeçal bitkisinden elde edilen bir baharattır ve Asya yemeklerinde yaygın olarak yer alır. Hafif yakıcı, acı bir tada sahiptir ve bazı yiyecekleri tatlandırmak veya renklendirmek için sıklıkla kullanılır. Bunun yanında zerdeçal ilaçlarda da yaygın olarak kullanılmaktadır.

Zerdaçalın Faydaları Nelerdir?

Zerdeçal, gıda ve kozmetik maddelerini renklendirmek için sıklıkla kullanılan ve curcumin denen sarı renkli bir kimyasal içerir.(1) Yapılan birçok çalışma, zerdeçalın vücudunuz ve beyniniz için önemli faydaları olduğunu göstermektedir. Zerdeçalın faydaları aşağıda listelenmiştir:

1.Zerdeçal Güçlü Tıbbi Özellikleri Olan Biyoaktif Bileşenler İçerir

Zerdeçal, köriye sarı rengini veren baharattır. Hindistan'da binlerce yıldır baharat ve şifalı bitki olarak kullanılmıştır. Son zamanlarda bilim, Hintlilerin uzun zamandır bildiği şeyleri desteklemeye başlamıştır ve özellikle toz zerdeçal gerçekten tıbbi özellikleri olan bileşikler içerir. Bu bileşiklerin en önemlisi curcuminoids ya da curcumin olarak adlandırılır. Curcumin zerdeçalın ana aktif bileşenidir. Güçlü anti-inflamatuar etkileri vardır ve çok güçlü bir antioksidandır.

2.Curcumin Doğal Bir Anti-İnflamatuar Bileşiktir

İnflamasyon son derece önemlidir; vücudunuzun yabancı istilacılarla savaşmasına yardımcı olur ve ayrıca hasarların onarılmasında da rol oynar. İnflamasyon olmazsa, bakteriler gibi patojenler kolayca vücudunuzu ele geçirebilir ve sizi öldürebilir. Akut ve kısa süreli inflamasyon yararlı olsa da, kronik hale geldiğinde ve vücudunuzun kendi dokularına uygunsuz bir şekilde saldırdığında önemli bir sorun olabilir. Bilim adamları kronik, düşük seviyeli inflamasyonun hemen hemen her kronik Batı hastalığında önemli bir rol oynadığına inanmaktadır. Buna kalp hastalığı, kanser, metabolik sendrom, Alzheimer ve çeşitli dejeneratif durumlar dahildir. Bu nedenle, kronik inflamasyonla savaşmaya yardımcı olabilecek her şey bu hastalıkların önlenmesinde ve hatta tedavi edilmesinde potansiyel bir öneme sahiptir.(2) Curcumin güçlü bir anti-inflamatuardır. Aslında, yan etkileri olmaksızın bazı anti-enflamatuar ilaçların etkinliği fazlasıyla benzerlik gösterir. Hücrelerin çekirdeğine giren ve iltihapla ilgili genleri açan bir molekül olan NF-kB'yi engeller. NF-kB'nin birçok kronik hastalıkta önemli bir rol oynadığına inanılmaktadır.

3.Zerdeçal Vücudun Antioksidan Kapasitesini Önemli Ölçüde Artırır

Oksidatif hasarın, yaşlanma ve birçok hastalığın ardındaki mekanizmalardan biri olduğuna inanılmaktadır ve eşlenmemiş elektronları bulunan, yüksek derecede reaktif moleküller olan serbest radikaller içerir. Serbest radikaller, yağ asitleri, proteinler veya DNA gibi önemli organik maddelerle reaksiyona girme eğilimindedir. Antioksidanların bu kadar faydalı olmasının ana sebebi, vücudunuzu serbest radikallerden koruyabilmeleridir. Curcumin kimyasal yapısı nedeniyle serbest radikalleri nötralize eden güçlü bir antioksidandır. Ayrıca, curcumin vücudunuzun kendi antioksidan enzimlerinin aktivitesini artırır.

4. Curcumin Geliştirilmiş Beyin Fonksiyonu ve Düşük Beyin Hastalıkları Riski ile Bağlantılı Nörotrofik Faktörü Artırır

Nöronların erken çocukluktan sonra bölünemedikleri ve çoğalamayacaklarına inanılıyordu. Ancak, bunun mümkün olduğu artık bilinmektedir. Nöronlar yeni bağlantılar oluşturabilirler, ancak sadece beynin belirli bölgelerinde çoğalabilir ve sayı olarak artırabilirler. Bu sürecin ana faktörlerinden biri beyninizde çalışan bir büyüme hormonu türü olan beyin kaynaklı nörotrofik faktördür (BDNF). Depresyon ve Alzheimer hastalığı da dahil olmak üzere birçok yaygın beyin bozukluğu bu hormonun seviyesinin azalmasıyla ilişkilendirilmiştir. İlginç bir şekilde, curcumin BDNF'in beyindeki seviyelerini artırabilir. Böylece, birçok beyin hastalığının ve yaşla ilişkili gerilemenin geciktirilmesinde ve hatta tersine çevrilmesinde etkili olabilir. Ayrıca belleği iyileştirebilir, bu da BDNF seviyelerinin etkileri göz önüne alındığında mantıklı görünmektedir.

5.Curcumin Kalp Hastalığı Riskini Azaltabilir

Kalp hastalığı, dünyada gerçekleşen ölümlerin en önemli sebebidir. Araştırmacılar yıllardır kalp hastalıkları hakkında araştırmalar yapmışlar ve neden olduğu hakkında çok fazla şey öğrenmişlerdir. Aslında kalp hastalığı inanılmaz derecede karmaşıktır ve çeşitli değişkenler buna neden olabilir. Fakat curcumin kalp hastalığı sürecinde birçok adımı tersine çevirebilir. Kalp hastalıkları söz konusu olduğunda curcuminin ana faydası, kan damarlarınızın astarı olan endotelin işlevini iyileştirmektir. Endotelinizin kan basıncını, kan pıhtılaşmasını ve diğer çeşitli faktörleri düzenler. Bu yüzden endotel disfonksiyonunun, kalp hastalığının önemli bir itici gücü olduğu düşünülmektedir. Çeşitli çalışmalar, curcuminin endotel fonksiyonunda iyileşmelere yol açtığını göstermektedir.

6.Zerdeçal Kanseri Önleyebilir ve Belki de Tedavi Edebilir

Kanser, kontrolsüz hücre büyümesi ile karakterize oldukça kötü bir hastalıktır. Birçok farklı kanser türü bulunmaktadır ve bazılarının curcumin takviyelerinden etkilendiği görülmektedir. Curcumin, kanser tedavisinde yararlı bir bitki olarak çalışılmış ve curcuminin kanserin büyümesini, gelişimini ve moleküler düzeyde yayılmasını etkilediği bulunmuştur. Yapılan çalışmalar kanserli hücrelerin ölümüne katkıda bulunabileceğini ve anjiyogenezin (tümörlerdeki yeni kan damarlarının büyümesini) ve metastazı (kanserin yayılımını) azaltabileceğini göstermiştir.(2) Çoklu çalışmalar ise, curcuminin laboratuardaki kanserli hücrelerin büyümesini azaltabildiğini ve deney hayvanlarında tümörlerin büyümesini önleyebileceğini göstermektedir. Sonuç olarak zerdeçal kanser tedavisi sürecinde etkili olabilir.

7.Curcumin Alzheimer Hastalığını Önleme ve Tedavi Etmede Yararlı Olabilir

Alzheimer hastalığı dünyadaki en yaygın nörodejeneratif hastalıktır. Ne yazık ki, Alzheimer için henüz kesin bir tedavi mevcut değildir. Bu nedenle, öncelikli olarak teşhis ve önlem almak çok önemlidir. Alzheimer hastalığında inflamasyon ve oksidatif hasarın rol oynadığı bilinmektedir ve curcumin her ikisi üzerinde de yararlı etkilere sahiptir, çünkü curcuminin kan-beyin bariyerini geçtiği gösterilmiştir. Buna ek olarak, Alzheimer hastalığının önemli bir özelliği, amiloid plaklar olarak adlandırılan protein yumaklarının birikmesidir. Çalışmalar, curcuminin bu plakların temizlenmesine yardımcı olabileceğini göstermektedir.

Paylaş
FIT TEST

İhtiyacın Olanı Biz Biliyoruz! Sen de Öğrenmek İstersen

HEMEN TESTE BAŞLA

disclaimer

Mobil görünüm için tıklayın.
Top