İşleminiz gerçekleştiriliyor. Lütfen bekleyiniz...

İhtiyaçlarına göre, sana özel ürünleri görmek için Teste Başla

Zayıflamakistiyorsun ?

Yağ Yakmak

Kas gelişimini hızlandırmak mıistiyorsun ?

Kas Gelişimi

Kilo ve Hacim mi kazanmak istiyorsun ?

Kilo ve Hacim

Yeni mibaşlıyorsun ?

Başlangıç

Geliştirme aşamasında mısın ?

Orta

Daha fazlasını mı istiyorsun ?

İleri

İhtiyaçlarına göre, sana özel ürünleri görmek için

Ürünleri Getir

Sporcuların Diğer İnsanlara Göre İhtiyaçları Farklı Mıdır?

Sporcularla diğer insanların besin ihtiyaçları oldukça büyük farklar arz etmektedir ve bu fark sadece antrenman zamanlarında değil günün tümüne yayılan çok geniş kapsamlı bir olgudur.

Kalori İhtiyacı

Bu farklı ihtiyaca örnek olarak kalori alımı verilebilir. Örneğin sporcular, yoğun bir antrenman programı takip ettiklerinden sıradan insanlara kıyasla gün içinde daha fazla kalori yakmaktadırlar. Sporcuların vücut ağırlığını hesaplamak, ihtiyaç duydukları kalori miktarının hesaplanmasında yardımcı olabilir. 2010 yılında Journal of the International Society of Sports Nutrition dergisinde yayımlanan bir yazıda yoğun antrenman yapan erkek kuvvet atletlerinin (halter, bilek güreşi, atletizm vb.) vücut ağırlıklarının her bir kilosu için 50-80 kaloriye ihtiyaç duyduklarını belirtmektedir. Sadece kalori açısından bu sayılar bile sportif açıdan aktif bireyler ile aktif olmayan bireyler arasında günlük besin gereksinimleri bağlamında büyük bir fark olduğunu göstermektedir.

Protein İhtiyacı

Sporcular ile diğer insanlar arasındaki farkı daha iyi anlatması için protein ihtiyaçlarına da başvurulabilir. Günlük protein alımı kilonuza bağlıdır ve vücut ağırlığının her bir kilosu için tavsiye edilen miktar 0.8 gram olarak belirtilmektedir. Yaş da bir faktördür. Gün içerisinde ortalama bir erkeğin protein ihtiyacı yaklaşık 55 gram proteindir. Kadınların ihtiyacı ortalama 45 gram proteindir (İngiltere Diyet Derneği). Dayanıklılık sporlarındaki atletlerin ise kilogram başına 1.2-1.4 gram, kuvvet antrenmanları yapan sporcuların ise kilogram başına 1.6-1.7 gram aralığında protein alımı yapmaları gerekmektedir. Aradaki farkın nedeni, yoğun antrenmanlar sırasında oluşan kas hasarını toparlamak için proteinin alımının mecburi olmasıdır. Yapılan sayısız araştırmada protein alımının atletlerin toparlanmasına yardımcı olduğu, kas kütlelerinin korunmasına yardım ettiği ve performanslarının da gelişmesine katkı yaptığı belirtilmektedir.

Güncellenme Tarihi : 1.09.2021
Yayınlanma Tarihi : 25.08.2016
Paylaş
FIT TEST

İhtiyacın Olanı Biz Biliyoruz! Sen de Öğrenmek İstersen

HEMEN TESTE BAŞLA
disclaimer İnternet sitemizde satışa sunulan ürünler sporcu gıdası ve gıda takviyesi kategorilerinde ürünlerdir, kesinlikle beşeri tıbbi ürün veya ilaç değildir. Reçete ile satılmazlar, doktor onayı gerektirmezler. Şirketimiz ilaç satışı yapmamaktadır, bu yüzden satılan ürünlerin çeşitli hastalıkları önleyici ya da tedavi edici özellikleri yoktur. Ürünler sağlıklı ve dengeli bir beslenme düzenin yerine geçmez. Amacımız tüketiciye en doğru bilgiyi sunabilmek olup, yer verilen içerik sadece bilgilendirme amaçlıdır, ürünlerin kullanımına yönelik hiçbir taahhüt veya tavsiye yerine geçmez. Sitemizde satılan ürünler ile ilişkili olarak kullanılan tüm logo, marka ve patentli haklar ilgili hak sahiplerine aittir. Yanlış anlaşılan veya yanıltıcı bulunan ibareler bulunması durumunda lütfen sitemizden bildirimde bulununuz. Tüm ürünlerimiz %100 orjinal olup, T.C. Tarım ve Orman Bakanlığı onaylıdır.
Mobil görünüm için tıklayın.
Top