İşleminiz gerçekleştiriliyor. Lütfen bekleyiniz...

İhtiyaçlarına göre, sana özel ürünleri görmek için Teste Başla

Zayıflamakistiyorsun ?

Yağ Yakmak

Kas gelişimini hızlandırmak mıistiyorsun ?

Kas Gelişimi

Kilo ve Hacim mi kazanmak istiyorsun ?

Kilo ve Hacim

Yeni mibaşlıyorsun ?

Başlangıç

Geliştirme aşamasında mısın ?

Orta

Daha fazlasını mı istiyorsun ?

İleri

İhtiyaçlarına göre, sana özel ürünleri görmek için

Ürünleri Getir

Kreatin Faydalı mı?

Kreatin (kreatin monohidrat), hayvanlarda ve insanlarda, esas olarak kaslarda bulunan organik bir bileşiktir. Kreatin temel olarak enerji sağlamaya yardımcı olur. İlk olarak 1832 yılında keşfedilmiştir ve sığır etinden izole edilmiştir. 1990'lardan itibaren kreatin, sporcular ve vücut geliştiriciler tarafından kullanılan en popüler takviye olarak bilinmektedir. Kreatin üretimi vücudun kendisinde de meydana gelmektedir. Vücuttaki kreatinin yarısını vücut kendi üretir ve diğer yarısı da sebze, et ve balık gibi kaynaklardan gelir.

Kreatin, çoğunlukla sporcular tarafından egzersiz performansını ve kas kütlesini geliştirmek için kullanılır. Yüzme, sprint ve tırmanma gibi yüksek yoğunluklu antrenmanlar sırasında kreatin, kasları destekler ve yüksek performans sağlar. Kaslarda kreatin seviyesinin ne kadar önemli olduğunu bilen profesyonel sporcular arasında yaygın bir takviyedir. Bununla birlikte, kreatin Ulusal Collegiate Athletic Association (NCAA) ve Uluslararası Olimpiyat Komitesi tarafından onaylanmıştır. Bu da kreatinin vücut üzerindeki zararlı etkileri konusunda hiçbir tıbbi kanıt bulunmadığını göstermektedir. Kreatin ayrıca kronik kalp yetmezliği, Parkinson hastalığı, nöro rahatsızlıklar, depresyon ve yüksek kolesterol tedavisi için de kullanılır. (1)

Kreatin Faydalı mı?

Kreatin, mevcut kas geliştirme ve spor performansı takviyelerindendir. Aynı zamanda vücut geliştirme için en etkili olan takviyelerden biridir. Size daha fazla enerji, daha büyük kas kütleleri sağlayabilir ve antrenmanlarınızdan daha iyi sonuçlar alabilmeniz için daha fazla ve daha sık çalışmanıza yardımcı olabilir.

Kreatin, ATP depolarınızı doldurmanıza yardımcı olur. ATP, hareket ederken vücudunuzun kullandığı enerjinin kimyasal formudur. Temel olarak kreatin, özellikle hızlı ve yoğun hareketler için daha fazla enerjiye sahip olmanıza yardımcı olur. Kreatin, vücudunuzda doğal olarak bulunan ve enerji oluşturmanıza yardımcı olan kimyasalların seviyelerini yükselterek çalışır. Bu nedenle, birtakım potansiyel faydaları vardır ve sağlıkla ilgili riskleri olmaksızın kapsamlı klinik araştırmalar yoluyla güvenli olarak nitelendirilmiştir.

Kreatinin işleyişi ve yararları hakkında ayrıntılı bilgi edinmek için “Kreatin Nedir, Nasıl Çalışır?” makalesini okuyabilirsiniz.

Kreatin Faydaları Nelerdir?

  • Kreatin almak, genel antrenman yoğunluğunuzu artırmaya yardımcı olacaktır. Bu da daha yüksek bir kas kütlesi seviyesine ulaşacağınız anlamına gelir.

  • Kreatin kullanımı yüksek yoğunluk gerektiren antrenmanlarda atletik performansınızı artırmanıza yardımcı olur.

  • Kreatin daha yüksek bir frekansta antrenman yapmanızı sağlar. Bu da daha hızlı ve daha anlamlı kas kazanımları anlamına gelir. (2)

  • Kreatin, kas hücrelerinin iyileşme hızını artırmaya yardımcı olduğundan, egzersizler arasında toplam dinlenme süresine ihtiyaç duymayabilirsiniz.

  • Kreatin pump düzeyini artırır. Glikojen depolandığında suya yapıştığı için vücudunuzdaki su hacmini arttırır, bu yüzden daha büyük bir pump elde edersiniz. Bir antrenmanın sonunda sizi motive etmek için bir kasın büyümesinden daha iyi bir şey yoktur.

  • Kreatin, metabolizma hızınızı artırmanıza yardımcı olabilir. Bu da daha fazla kalori ve yağ yakımı anlamına gelmektedir.

  • Sprint kardiyo eğitimi, metabolizma hızınızı arttırmanın en iyi yollarından biri olduğundan ve bu da yakıt kaynağı olarak ATP'ye sıkı sıkıya bağlı olduğundan, kreatin takviyesi kilo verme aşamasında daha iyi sprint performansına sahip olmanızı sağlar.

  • Kilo vermeyi hedeflerken karbohidratlarınızı düşürmek, genellikle daha düşük enerji seviyelerine neden olur ve bu da sizi fazlasıyla zorlar. Kreatin alarak, bu yorgunluğu telafi edebilmeniz mümkün. En azından, yağ yakarken bir taraftan da sahip olduğunuz kas kütlesini koruyabilirsiniz.

Yukarıda belirtilen çeşitli faydaların yanı sıra, kreatin fiyatları en ucuz ve en güvenli takviyelerden biridir. Kreatin 200 yıldan fazla bir süredir araştırılmaktadır ve uzun süreli kullanım için güvenliğini destekleyen çok sayıda çalışma bulunmaktadır. Beş yıla kadar süren klinik çalışmalar sağlıklı bireylerde herhangi bir yan etkiye yol açmadığını bildirmektedir. Dahası, kullanımı da oldukça kolaydır. Eğer kreatin yüklemesi döneminde değilseniz günde 3–5 gram kreatin tozu almanız yeterli olacaktır. Sonuç olarak kreatin, hem egzersiz performansı hem de sağlık için güçlü faydaları olan etkili bir takviyedir.

Paylaş
FIT TEST

İhtiyacın Olanı Biz Biliyoruz! Sen de Öğrenmek İstersen

HEMEN TESTE BAŞLA

disclaimer

Mobil görünüm için tıklayın.
Top