İşleminiz gerçekleştiriliyor. Lütfen bekleyiniz...

Koşu ve Yüzme Gibi Spor Dallarında Kullanılabilen Supplementler

İster uzun ister kısa olsun, koşunun fiziksel gereklilikleri için iyi bir beslenme planı ve antrenmanı gereklidir.

İster uzun ister kısa olsun, koşunun fiziksel gereklilikleri için iyi bir beslenme planı ve antrenmanı gereklidir. İyi bir antrenman ve günlük alınması gereken besin ögelerini içeren bir beslenme planıyla performansınızı inanılmaz derecede arttırabileceğinizi unutmayın.

Koşu gibi dayanıklılık gerektiren sporların doğası gereği, vücut büyük bir stres altına girer. Düzenli koşu yapan biriyseniz elzem besin maddeleriyle vücudunuzu beslemelisiniz.

Karbonhidratlar

Vücudunuz ve doğal olarak koşu için de öncelikli bir enerji kaynağıdır. Bu yüzden koşucuların büyük bir yarış öncesi karbonhidrat alımlarına dikkat etmeleri gerekmektedir.

Koşucular için bir başka öneri ise enerji barları ve enerji jelleridir. Bu ürünler, koşu öncesinde de kullanılabileceği gibi koşu esnasında da dayanıklılığınızı ve verimliliğinizi korumanıza yardımcı olacaklardır.

Koşucuların koşu sonrası yüksek kaliteli karbonhidrat ve protein içeren ürünleri kullanmaları önerilmektedir. İzole whey protein tozları vücut tarafından hızlıca emildiği için antrenman sonrası için iyi bir protein takviyesi olabileceğini düşünüyoruz.

Kreatin

Yüzme sporunda olduğu gibi kısa ama yoğun aktivitelerde kasların daha iyi performans göstermesine yardımcı olabilir. Whey protein vücut geliştirme camiasının vazgeçilmez ürünü olsa da yüzücüler için de elzem bir besin öğesidir diyor Avustralya Spor Enstitüsü. Whey proteini su ile karıştırıp tüketmek egzersiz sonrası toparlanma için iyidir. Bu sayede vücudunuzun su ihtiyacını da karşılamış olursunuz.

Vitaminler

International Journal of Sport Nutrition and Exercise Metabolism dergisindeki bir araştırma, günlük 3 gram C Vitamini almanın kas ağrısını azalttığını belirtmektedir. Bu yüzden art arda günlerde antrenman yapmak zorunda olan sporcular için C vitamini tavsiye edilebilir. Yoğun yüzme egzersizleri vücudunuzun sağlıklı hücrelerine zarar verebilecek olan oksidasyon oranını arttırabilir. Yeterli miktarda E Vitamini alımı, egzersiz devreleri arasındaki toparlanma zamanını azaltarak atletik performansınızın gelişmesine katkıda bulunabilir.

Güncellenme Tarihi : 19.11.2021
Yayınlanma Tarihi : 25.08.2016
FIT TEST

İhtiyacın Olanı Biz Biliyoruz! Sen de Öğrenmek İstersen

HEMEN TESTE BAŞLA
disclaimer İnternet sitemizde satışa sunulan ürünler sporcu gıdası ve gıda takviyesi kategorilerinde ürünlerdir, kesinlikle beşeri tıbbi ürün veya ilaç değildir. Reçete ile satılmazlar, doktor onayı gerektirmezler. Şirketimiz ilaç satışı yapmamaktadır, bu yüzden satılan ürünlerin çeşitli hastalıkları önleyici ya da tedavi edici özellikleri yoktur. Ürünler sağlıklı ve dengeli bir beslenme düzenin yerine geçmez. Amacımız tüketiciye en doğru bilgiyi sunabilmek olup, yer verilen içerik sadece bilgilendirme amaçlıdır, ürünlerin kullanımına yönelik hiçbir taahhüt veya tavsiye yerine geçmez. Sitemizde satılan ürünler ile ilişkili olarak kullanılan tüm logo, marka ve patentli haklar ilgili hak sahiplerine aittir. Yanlış anlaşılan veya yanıltıcı bulunan ibareler bulunması durumunda lütfen sitemizden bildirimde bulununuz. Tüm ürünlerimiz %100 orjinal olup, T.C. Tarım ve Orman Bakanlığı onaylıdır.
Mobil görünüm için tıklayın.
Top