İşleminiz gerçekleştiriliyor. Lütfen bekleyiniz...

İhtiyaçlarına göre, sana özel ürünleri görmek için Teste Başla

Zayıflamakistiyorsun ?

Yağ Yakmak

Kas gelişimini hızlandırmak mıistiyorsun ?

Kas Gelişimi

Kilo ve Hacim mi kazanmak istiyorsun ?

Kilo ve Hacim

Yeni mibaşlıyorsun ?

Başlangıç

Geliştirme aşamasında mısın ?

Orta

Daha fazlasını mı istiyorsun ?

İleri

İhtiyaçlarına göre, sana özel ürünleri görmek için

Ürünleri Getir

Kan Şekeri Yüksekliği Nedir, Nasıl Düşürülür?

Sahip olunan "düzensiz beslenme planı" ve çeşitli "sağlık problemleri" nedeniyle meydana gelebilen yüksek kan şekeri sorunu günümüzde oldukça sık rastlanılmaktadır. Özellikle artan "obezite" vakalarının, diyabet hastalığına yakalanma riskini de aynı oranda artırdığı görülmektedir. Bu nedenlerden dolayı, yüksek kan şekeri düzeylerine sahip olan kişilerce; "kan şekeri yüksekliğimi nasıl düşürebilirim?" sorusu sıkça gündeme gelmektedir.

İşe öncelikle; yüksek seviyeleri düşürmenin "en önemli yolu" olan beslenme planınızı düzenleyerek (özellikle "fast-food" tüketiminnden uzak durarak), spor yapmıyorsanız hareket etmeye başlayarak, kan şekeri seviyelerinizi düşürmenize yardımcı olabilecek krom, tarçın vs. gibi bileşenlerin yer aldığı "gıda takviyeleri" kullanarak başlamalısınız. Bunların dışında, konu hakkında mutlaka bir "doktora" görünmeli ve gerekli olan testleri yaptırmalısınız. 

Kan Şekeri Yükseliği Nedir?

Yüksek kan şekeri ya da diğer adıyla hiperglisemi, zaman içerisinde diyabetli kişilerde büyük sağlık sorunlarına neden olabilir. Normalden daha fazla karbonhidrat tüketmek ve normalden daha az aktif olmak gibi çeşitli faktörler hiperglisemiye neden olabilir (1). Düzenli kan şekeri testi diyabet hastaları için çok önemlidir, çünkü birçok kişi yüksek kan şekeri belirtilerini hissetmez.

Kan Şekeri Yüksekliğinin Belirtileri Nelerdir?

Kan şekeri yüksekliğinin kısa süreli belirtilerinden bazıları şunlardır:

 • Aşırı susuzluk
 • Aşırı idrara çıkma
 • Geceleri idrara çıkmada artış
 • Bulanık görme
 • İyileşmeyen yaralar
 • Yorgunluk

Yüksek kan şekeri semptomları yaşarsanız, kan şekeri seviyelerinizi kontrol ettirmeniz gerekir. Tedavi edilmeyen yüksek kan şekeri göz, böbrek, kalp hastalığı veya sinir hasarı gibi kronik komplikasyonlara neden olabilir. Yukarıda listelenen semptomlar birkaç gün veya birkaç hafta sürebilir. Problem ne kadar uzun süre tedavi edilmezse, sorun o kadar ciddi hale gelebilir. Genel olarak, yemeklerden sonra 180 mg/ L'den fazla veya yemeklerden önce 130 mg/dL'den fazla olan kan şekeri seviyelerinin yüksek olduğu kabul edilir.

Kan Şekeri Yüksekliğinin Nedenleri Nelerdir?

Aşağıdakiler de dahil olmak üzere bir dizi koşul veya faktör, hiperglisemiye sebep olabilir:

 • Normalden daha fazla karbonhidrat tüketmek
 • Normalden daha az fiziksel olarak aktif olmak
 • Hasta olmak ya da enfeksiyon kapmak
 • Yüksek düzeyde stres yaşamak
 • Uygun dozda glikoz düşürücü ilaç almıyor olmak

Kan Şekeri Yüksekliği Nasıl Tedavi Edilir?

Yüksek kan şekeri (hiperglisemi) için çeşitli tedavi yöntemleri bulunmaktadır:

Glikoz Seviyelerinin İzlenmesi

Diyabetinizi yönetmenin önemli bir kısmı, kan şekeri seviyenizi sık sık kontrol etmektir. Daha sonra bu değeri bir deftere veya kan şekeri izleme uygulamasına kaydetmelisiniz, böylece hem doktorunuz hem de siz tedavi planınızı izleyebilirsiniz. Kan şekeri seviyelerinizin hedef aralığınızdan ne zaman saptığını bilmek, daha önemli problemler ortaya çıkmadan önce kan şekerinizi tekrar kontrol altına almanıza yardımcı olabilir.

Hareket Edin

Şekeri ne düşürür sorusu sıklıkla sorulmaktadır. Egzersiz, kan şekeri seviyenizi olması gereken seviyede tutmanın ve çok yükselirse düşürmenin en iyi ve en etkili yollarından biridir. İnsülin arttıran ilaçlar kullanıyorsanız, egzersiz için en iyi zamanı belirlemek üzere doktorunuzla konuşun. Sinir veya göz hasarı gibi komplikasyonlarınız varsa, size en uygun egzersizler hakkında da doktorunuza danışın. Ek olarak uzun süredir şeker hastasıysanız ve insülin tedavisi alıyorsanız, çeşitli egzersizler için herhangi bir sınırlama olup olmadığını öğrenin. Örneğin, kan şekeri değeriniz 240 mg/dL'nin üzerindeyse, doktorunuz idrarınızda keton olup olmadığını kontrol ettirmek isteyebilir. Ketonlarınız varsa, egzersiz yapmamalısınız. Doktorunuz ayrıca kan şekeri miktarınız 300 mg/dL'nin üzerindeyse keton olmasa bile egzersiz yapmamanızı söyleyebilir. Ketonlar vücudunuzdayken egzersiz yapmak, kan şekeri düzeyinizin daha da yükselmesine neden olabilir. Tip 2 diyabet hastalarının bu durumu yaşama ihtimali nadir olsa da her zaman dikkatli olmak en iyisidir.

Yeme Alışkanlıklarınızı Gözden Geçirin

Karbonhidrat alımınızı yönetmenize yardımcı olacak ve daha yüksek kan şekeri seviyelerini önleyebilecek sağlıklı bir yemek seçimi yapmak için bir diyetisyen veya beslenme uzmanı ile birlikte çalışın.

Tedavi Planınızı Değerlendirin

Doktorunuz, kişisel sağlık geçmişinize ve hiperglisemi ile ilgili deneyimlerinize dayanarak tedavi planınızı yeniden değerlendirebilir. Şeker hastalığı ilacınızın miktarını, türünü veya zamanlamasını değiştirebilir. İlaçlarınızda ve ilaçların zamanlamasında doktorunuza danışmadan değişiklik yapmayınız.

Hipergliseminin Komplikasyonları Nelerdir?

Tedavi edilmeyen ve kronik hiperglisemi ciddi komplikasyonlara neden olabilir. Bunlardan bazıları aşağıda yer almaktadır:

 • Sinir hasarı veya nöropati
 • Böbrek hasarı veya nefropati
 • Böbrek yetmezliği
 • Kalp-damar hastalığı
 • Göz hastalığı veya retinopati
 • Hasar görmüş sinirlerden ve zayıf kan akışından kaynaklanan ayak problemleri
 • Bakteriyel ve fungal enfeksiyonlar gibi cilt problemleri

Kan Şekeri Yüksekliği Nasıl Önlenir?

İyi diyabet yönetimi ve kan şekeri ölçümünüzün dikkatli bir şekilde izlenmesi hem hiperglisemiyi önlemenin hem de kötüleşmeden durdurmanın en etkili yoludur (2).

Düzenli Olarak Test Yaptırın

Kan şekeri seviyelerinizi düzenli olarak ölçtürün ve sonuçları bir yere kaydedin. Bu bilgileri her randevuda doktorunuzla paylaşın.

Karbonhidrat Tüketimini İyi Yönetin

Her öğünde ve ara öğünlerde ne kadar karbonhidrat yediğinizi takip edin. Doktorunuz veya diyetisyeniniz tarafından onaylanan miktar aralığında kalmaya çalışın.

Diyabetle Yaşamayı Öğrenin

Kan şekeri seviyenizin belirli derecelere ulaşıp ulaşmadığı veya ne zaman yükselebileceği konusunda bir eylem planı hazırlayın. Şeker ilaçları ile diğer ilaçlarınızı, öğünlerinizin miktarına ve zamanlamasına göre tutarlı olarak, reçete edildiği şekilde kullanın.

Paylaş
FIT TEST

İhtiyacın Olanı Biz Biliyoruz! Sen de Öğrenmek İstersen

HEMEN TESTE BAŞLA

disclaimer

Mobil görünüm için tıklayın.
Top