İşleminiz gerçekleştiriliyor. Lütfen bekleyiniz...

Zayıflamakistiyorsun ?

Yağ Yakmak

Kas gelişimini hızlandırmak mıistiyorsun ?

Kas Gelişimi

Hacim mi kazanmak istiyorsun ?

Hacim

Yeni mibaşlıyorsun ?

Başlangıç

Geliştirme aşamasında mısın ?

Orta

Daha fazlasını mı istiyorsun ?

İleri

İhtiyaçlarına göre, sana özel ürünleri görmek için

Ürünleri Getir

Balık Yağı Kullanımı Nasıldır?

6532 Görüntülenme

Vücudumuzun ihtiyacı olan DHA ve EPA'yı yalnızca balıklardan almamız pek mümkün değildir. Ortalama bir balık tüketerek günlük ihtiyacımız olan bu değerleri karşılayamayız.

Vücudumuzun ihtiyacı olan DHA ve EPA'yı yalnızca balıklardan almamız pek mümkün değildir. Ortalama bir balık tüketerek günlük ihtiyacımız olan bu değerleri karşılayamayız. İşte bu gibi anlarda devreye balık yağı takviyeleri girmektedir.

Balık Yağındaki DHA ve EPA Oranları

Her bir balık yağı kapsülü ortalama 900-1000 mg.’dır ve içerisindeki EPA ve DHA oranı markaya göre değişkenlik gösterebilir. Ortalama 980 mg.’lık bir kapsülde 500 mg. DHA ve EPA vardır. Eğer amacınız akut enflamasyonu düşürmekse (örn. ameliyat sonrası) EPA yönünden daha zengin bir balık yağı tercih edebilirsiniz; ama amacınız modunuzu ya da beyin sağlığınızı iyileştirmekse (örn. hamilelikte) DHA yönünden zengin bir kapsül tercih edebilirsiniz. Genelde bu oran 6:1’dir.

Balık Yağı ile Birlikte Tüketilmemesi Gereken Gıdalar

Yüksek oranda yağ ve kolesterol içeren yiyeceklerden uzak durmalısınız. Eğer diyetinize uymazsanız, kullandığınız balık yağı trigliserid seviyenizi düşürmeye yardımcı olmayacaktır. Alkol almaktan da kaçınmalısınız çünkü trigliserid seviyenizi yükseltebilir.

Balık Yağının Yan Etkileri

Balık yağı kullandığınızda şu alerjik reaksiyonlardan birini gösterirseniz acilen doktora gidiniz: Kurdeşen, nefes almada güçlük, yüzün, dudakların, dilin veya boğazın şişmesi. Eğer bu yan etkilerden biriyle karşılaşırsanız derhal balık yağı almayı bırakın ve doktorunuzu arayın: Ateş, titreme, kas ağrısı, grip semptomları, göğüs ağrısı ve düzensiz kalp atışı. Daha az tehlikeli yan etkilerden bazıları: sırt ağrısı, ağızda hoş olmayan bir tat, mide bulantısı ve hafif kaşıntı.

Balık Yağı İle Etkileşime Geçen İlaçlar

Eğer balık yağı kullanıyorsanız ya da kullanmayı düşünüyorsanız, doktorunuza mutlaka aldığınız ilaçları ve vitaminleri söyleyiniz. Özellikle şu ilaçları kullanıyorsanız:

• Östrojenler (doğum kontrol hapları ya da hormon yerine kullanılan ilaçlar)

• Kan sulandırıcı (inceltici) ilaçlar; warfarin (Coumadin, Jantoven)

• Beta-blokerler ilaçlar; atenolol (Tenormin, Tenoretic), carvedilol (Coreg), labetalol (Normodyne, Trandate), metoprolol (Dutoprol, Lopressor, Toprol), nadolol (Corgard), propranolol (Inderal, InnoPran), sotalol (Betapace)

• Diüretik ilaçlar; chlorothiazide (Diuril), hydrochlorothiazide (HydroDIURIL, Microzide), chlorthalidone (Hygroton, Thalitone), indapamide (Lozol), metolazone (Mykrox, Zaroxolyn)

Bu liste balık yağı ile etkileşime geçen ilaçların tam listesi değildir. Eğer balık yağı kullanacaksanız reçeteli, reçetesiz, bitkisel ya da kimyasal, aldığınız tüm ilaçları ve besin takviyelerini doktorunuza bildiriniz.

Günlük Balık Yağı İhtiyacı

Eğer balık yağı şişenizin üzerinde 1000 mg. yazıyorsa, bu onun 1000 mg. Omega-3 içerdiği anlamına gelmemektedir. 1000 mg. Omega-3 ve 1000 mg. balık yağı aynı şey değildir. 1000 mg. balık yağında ortalama 300 mg. omega-3 bulunmaktadır ve bu miktar Omega-3 eksikliği belirtilerini gidermeye yetmektedir. Omega-3’ten gerçek anlamda faydalanmak için günde 3 ila 6 arasında balık yağı tableti almanız gerekir. Ya da her bir kapsülünde 1105 mg. omega-3 olan medikal balık yağlarından günde 1 adet kullanabilirsiniz. Bunlar 7 tane normal balık yağı kapsülüne eşdeğerdir.

Tavsiye edilen en düşük doz: Günde 500 mg. Omega-3
İdeal doz: Günde minimum 1000 mg. Omega-3
Omega-3 eksikliği durumunda: Günde 2000 mg. ya da daha fazla Omega-3

Balık Yağı Kullanırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

• Balık yağı en iyi tok karnına alındığı zaman etkili olmaktadır.

• Balık yağının sizin için faydalı olup olmadığını öğrenmek için sık sık kan testi yaptırmanız gerekmektedir.

• Balık yağı kapsülünü çiğnemeden ya da delmeden, bütün olarak yutmanız gerekmektedir.

• Balık yağını oda sıcaklığında, nemden ve ısıdan uzakta saklamanız gerekir. Balık yağı dondurulmaz.

• Balık yağı düzenli diyet, egzersiz ve kilo kontrolü programı ile birlikte kullanılmalıdır.

• Balık yağı ile etkileşime geçen başka ilaçlar ve vitaminler olabilir. Doktorunuza kullandığınız ilaçlar hakkında bilgi vermeyi ihmal etmemelisiniz.

• Eğer aşırı dozda balık yağı aldıysanız ya da kurdeşen, nefes almada güçlük, yüzde, dudaklarda, dilde ya da boğazda şişlik gibi alerjik reaksiyonlar gösteriyorsanız, mutlaka doktorunuza danışarak acil yardım alınız.

Balık yağı seçeneklerini inceleyip, satın almak istiyorsanız buraya tıklayabilirsiniz.

disclaimer

Mobil görünüm için tıklayın.
Top