İşleminiz gerçekleştiriliyor. Lütfen bekleyiniz...

İhtiyaçlarına göre, sana özel ürünleri görmek için Teste Başla

Zayıflamakistiyorsun ?

Yağ Yakmak

Kas gelişimini hızlandırmak mıistiyorsun ?

Kas Gelişimi

Kilo ve Hacim mi kazanmak istiyorsun ?

Kilo ve Hacim

Yeni mibaşlıyorsun ?

Başlangıç

Geliştirme aşamasında mısın ?

Orta

Daha fazlasını mı istiyorsun ?

İleri

İhtiyaçlarına göre, sana özel ürünleri görmek için

Ürünleri Getir

Balık Yağı Kullanımı Nasıldır?

EPA ve DHA balıklarda bol miktarda bulunan göz, beyin ve kalp sağlığı ile ilişkilendirilen omega-3 yağ asitleridir. Vücudumuzun ihtiyacı olan DHA ve EPA'yı yalnızca balıklardan almamız pek mümkün değildir. Balık tüketimi düzenli ve yeterli olan bireyler omega 3 ihtiyacı hissetmeyebilir ancak beslenmenizde balığa yer vermeyen veya az yer veren biriyseniz balık yağı kullanımı sizin için önemli olabilir.

Balık Yağındaki DHA ve EPA Oranları

Her bir balık yağı kapsülü ortalama 900-1000 mg’dır ve içerisindeki EPA ve DHA oranı markaya göre değişkenlik gösterebilir. Ortalama 980 mg’lık bir kapsülde 500 mg DHA ve EPA vardır. Genelde balık yağı takviyelerinde EPA ve DHA oranı 6:1’dir.

Omega 3, balık yağı nasıl kullanılır, ne zaman içilir?

Balık Yağı ile Birlikte Tüketilmemesi Gereken Gıdalar

Yüksek oranda yağ ve kolesterol içeren yiyeceklerden uzak durmalısınız. Eğer diyetinize uymazsanız, kullandığınız balık yağı, trigliserid seviyenizi düşürmeye yardımcı olmayacaktır. Alkol almaktan da kaçınmalısınız çünkü trigliserid seviyenizi yükseltebilir.

Balık Yağı Ne Zaman İçilmeli?

Balık yağı ne zaman içilir ya da balık yağı sabah mı yoksa akşam mı içilir gibi sorular sıklıkla sorulmaktadır. Aslında balık yağı içmek için kesin olarak belirtilebilecek bir zaman dilimi yoktur. Fakat bu konuda dikkat etmeniz gereken bazı noktalar bulunmaktadır. Örneğin balık yağı tok karnına mı içilir sorusunun cevabı aslında balık yağının yüksek yağlı bir yemek sonrası içilmesinin daha faydalı olacağı yönünde olacaktır. Bir diğer dikkat edilmesi gereken şey de balık yağı ile birlikte yüksek lif içeren gıdaları aynı anda tüketmemeniz gerektiğidir. Çünkü lifler balık yağını nötralize edici bir etkiye sahiptir. Lifli besinler tüketmek çok faydalıdır fakat balık yağı ile aynı anda tüketmemekte yarar bulunmaktadır. Örneğin, balık yağı gece yatmadan önce alındıysa, lifli besinler sabah kahvaltıda tüketilmelidir. Böylece bu ikisinin etkileşime geçmesi önlenebilir. Sonuç olarak balık yağı aç karnına içilir mi ya da Omega-3 sabah mı akşam mı alınmalı gibi soruların pek bir önemi yoktur. Mühim olan takviyelerinizi alırken belirli bir rutin oluşturmanız ve bu rutin doğrultusunda takviye alımınızı sürdürmenizdir.

Günlük Balık Yağı İhtiyacı

Eğer balık yağı şişesi üzerinde 1000 mg yazıyorsa, bu onun 1000 mg Omega-3 içerdiği anlamına gelmemektedir. 1000 mg Omega-3 ve 1000 mg balık yağı aynı şey değildir. 1000 mg balık yağında ortalama 300 mg omega-3 bulunmaktadır ve bu miktar omega-3 eksikliği belirtilerini gidermeye yetmektedir. Omega-3’ten gerçek anlamda faydalanmak için:

Tavsiye edilen en düşük doz günde 500 mg omega-3
İdeal doz günde minimum 1000 mg omega-3
Omega-3 eksikliği durumunda günde 2000 mg ya da daha fazla omega-3

Balık Yağı Kullanırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

• Balık yağı en iyi tok karnına alındığı zaman etkili olmaktadır.

• Balık yağının sizin için faydalı olup olmadığını öğrenmek için kan testi yaptırmanız gerekmektedir.

• Balık yağı kapsülünü çiğnemeden ya da delmeden, bütün olarak yutmanız gerekmektedir.

• Balık yağını oda sıcaklığında, nemden ve ısıdan uzakta saklamanız gerekir. Balık yağı dondurulmaz.

• Balık yağı düzenli diyet, egzersiz ve kilo kontrolü programı ile birlikte kullanılabilir, egzersiz ve diyet yapmayan kişiler de balık yağı kullanabilir.

• Balık yağı hapı ya da şurubu kullanmak bir fark yaratmayacaktır. Hap yutmak zor geliyor ve şurup kullanımı daha kolay geliyorsa balık yağ şurubu tercih edebilirsiniz.

• Balık yağı ile etkileşime geçen başka ilaçlar ve vitaminler olabilir. Doktorunuza kullandığınız ilaçlar hakkında bilgi vermeyi ihmal etmemelisiniz.

• Eğer aşırı dozda balık yağı aldıysanız ya da kurdeşen, nefes almada güçlük, yüzde, dudaklarda, dilde ya da boğazda şişlik gibi alerjik reaksiyonlar gösteriyorsanız, mutlaka doktorunuza danışarak yardım alınız.

Balık yağı seçeneklerini inceleyip satın almak için buraya tıklayabilirsiniz.

Paylaş
FIT TEST

İhtiyacın Olanı Biz Biliyoruz! Sen de Öğrenmek İstersen

HEMEN TESTE BAŞLA

disclaimer

Mobil görünüm için tıklayın.
Top