İşleminiz gerçekleştiriliyor. Lütfen bekleyiniz...

İhtiyaçlarına göre, sana özel ürünleri görmek için Teste Başla

Zayıflamakistiyorsun ?

Yağ Yakmak

Kas gelişimini hızlandırmak mıistiyorsun ?

Kas Gelişimi

Kilo ve Hacim mi kazanmak istiyorsun ?

Kilo ve Hacim

Yeni mibaşlıyorsun ?

Başlangıç

Geliştirme aşamasında mısın ?

Orta

Daha fazlasını mı istiyorsun ?

İleri

İhtiyaçlarına göre, sana özel ürünleri görmek için

Ürünleri Getir

Karbonhidrat Tozu Nasıl Kullanılır?

Birçok sporcu son yıllarda sporcu takviyeleri kullanımı konusunda daha çok bilinçlenmiş durumda. Protein tozu, bcaa, amino asit çeşitleri başta olmak üzere farklı amaçlara yönelik tasarlanan çeşitli gıda takviyelerinden birisi de karbonhidrat tozu takviyeleridir.

Gainer olarak da bilinen karbonhidrat tozu, zayıflamak gibi kilo vermeye yardımcı olabilecek diyetler içerisinde kullanılmaz, ancak birçok sporcu beslenme düzeni oluştururken özellikle kış dönemlerinde kilo almak istedikleri zaman karbonhidrat tozu kullanabilmektedir. Bu sebeple karbonhidrat tozu hakkında daha iyi bir rehber hazırlayabilmek için karbonhidrat tozu nasıl kullanılır sorusunu cevaplandırıyoruz.

Karbonhidrat Tozu Nedir?

Karbonhidrat tozu ya da gainer, kalorisi ve besin değerleri oldukça yüksek olan bir supplement çeşididir. Diğer supplement çeşitleri ile kıyaslandığı zaman karbonhidrat tozu, çok yönlü besin profili ile dikkat çeker. Sadece yüklü miktarda karbonhidrat içermekle kalmayan gainer, yağ ve protein açısından da zengindir. Ayrıca mikro besin dediğimiz vitamin, mineral ve ek bileşenler ile de desteklenir. Hem kalori oranı yüksek hem de besleyici içeriği sebebiyle halk dilinde karbonhidrat tozu çoğu zaman kilo aldırıcı olarak da belirtilir.

Kilo Almak, Hacim Kazanmak ve Kas Geliştirmek

Karbonhidrat tozu nasıl kullanılır sorusunu yanıtlamadan önce kilo alma süreci ile ilgili bazı bilgileri paylaşmamız gerekmektedir.

Spor denildiği zaman çoğu kişinin aklına kilo vermek ve zayıflamak gibi hedefler geliyor olsa bile vücut geliştiriciler kilo almak, yağsız kas kütlesi oluşturmak ve hacim kazanmak gibi hedeflere de sahiptirler.

Kilo almak ise, vücuda alınan kalori miktarının arttırılması ile gerçekleşen bir durumdur. Doğal yolla beslenme düzeni içerisinde yüksek kalorili yiyecekler tercih ederek ve öğün sayılarını arttırarak kilo alabilirsiniz. Çünkü aldığınız kalori miktarını arttırmış olursunuz. Özellikle aldığınız kaloriler gün içerisinde harcadığınız kalorilerden fazla ise kilo alabilirsiniz. Yavaş yavaş kilo alabilmek için günde yaktığınız kaloriden 300 - 500 kcal fazla kalori almanız gerekiyor. Hızlı bir şekilde kilo alabilmek için ise günde yaktığınız kaloriden 700 – 1000 kcal fazla kalori almanız yeterli olacaktır. (1) Bu değerler ortalama değerlerdir ve kilo almak için gereken yiyecek ve kalori miktarı kişiden kişiye değişebilir. (2)

Tüm bu kilo alma sürecinde ise vücut geliştiricilerin asıl önemsedikleri konu yağlanmadan kilo alabilmektir. Vücut geliştiricilerin genellikle kış dönemi uyguladıkları “temiz bulk” denilen bu dönemde vücuda yağlanmadan kalori yatırımı yapılır. Definasyonda daha iyi bir şekilde kasları belirginleştirebilmek için, bulk döneminde beslenmeye oldukça özen gösterilmesi gerekir.

Karbonhidrat Tozu Nasıl Kullanılır?

Karbonhidrat tozu ya da mass gainer tamamen faydaları doğrultusunda kullanılması gereken bir üründür.

Karbonhidrat tozu içerdiği yüksek kalori sayesinde hızlı ve kolay kilo alabilmek için tercih edilebilecek bir supplementtir. Bu sebeple kilo ve hacim kazanımı istenilen durumlarda karbonhidrat tozu tercih edilebilir. Karbonhidrat tozu asla kilo aldırıcı ilaç olarak düşünülmemelidir. Hiçbir supplement ilaç görevi görmez. Karbonhidrat tozu iştah açmaz ya da doğal beslenmenin yerine geçemez. Karbonhidrat tozu (Gainer) ürünleri tamamen karbonhidrat, protein ve yağ kaynaklarını doğal beslenme ile istediğiniz miktarda alamadığınız dönemlerde kalori takviyesi yapabilmek için kullanılabilir.

Kilo aldırıcı karbonhidrat tozu ürünleri yüksek kalorili oldukları için, fazla tüketildiklerinde istenmeyecek kilo artışına sebep olabilir. Bu nedenle kullanılırken dikkat edilmesi gereken bir üründür. Karbonhidrat tozu kullanırken:

  • Ürünü kullandığınız saatin,
  • Birlikte aldığınız supplementin,
  • Antrenman öncesi ya da sonrası olmasının bir önemi bulunmamaktadır.

Karbonhidrat tozu kullanımı kolay bir üründür. Karbonhidrat tozu ile kalori fazlası oluşturmak kilo almanıza yardımcı olabilir. (3) Sadece karbonhidrat tozu kullanmaya ve kilo almaya karar verildiği zaman, ne kadar kilo almak istendiğine dikkat edilmesi gerekmektedir. Bunun sebebi karbonhidrat tozu ürünlerinin 1 servisinde 1000 kaloriden daha fazla değerler görülebilmesidir. Dikkatli bir şekilde kullanılmadığı takdirde vücuda çok yüksek kalori yüklemesi yapılmış olur ve bu da planlanan kilodan daha fazlasının alınmasına neden olur. Bulk döneminde sporcular gainer kullanarak daha hızlı kilo almak isterler. İşte burada hedef kiloyu yakalamak için alınacak olan kalori aşıldığı takdirde yağlanma başlayabilir.

Karbonhidrat tozu kullanırken protein tozu ya da amino asit gibi ürünler de kullanabilir. Aynı shake içerisinde bu ürünleri karıştırarak tüketebilirsiniz. Karbonhidrat tozu kullandığınız dönemde antrenman yapmaya devam edebilirsiniz. Hatta yağlanmadan kilo alabilmek için bu oldukça iyi bir yöntem olacaktır. Ek olarak protein ürünlerinin kilo almak istenildiği dönemde tokluk hissi yaratacağı bilindiği için yemek yeme ihtiyacınızı kısıp, kilo almanızı engelleyebileceğini belirtmeliyiz. Bu sebeple karbonhidrat tozu alırken protein oranına bakmalı ve hedefinize en uygun ürünü seçmelisiniz. (4)

Atlanılmaması gereken en önemli konu ise doğal beslenme yolu ile de kilo alabileceğinizdir. Besin takviyeleri her zaman her konuda sadece destek ürünlerdir. Hiçbir şekilde tek başına bir işe yaramazlar. Doğal beslenmenin yerini gıda takviyelerinin tutamayacağını unutmamalısınız. Doğal beslenme ile çok yönlü makro ve mikro besin açısından geniş bir yelpazede beslenebilirsiniz. Konu supplementler olduğunda ise besin eksiklerinize uygun ürünler seçmek beslenme düzeninizi destekleyebilir. Bu sebeple her zaman doğal beslenme önem gösterilmelidir.

Tüm bu bilgilere bakıldığı zaman gainer ürünleri kısa vadede hızlı bir şekilde ve antrenman desteğiyle yağlanmadan kilo almak isteyen kişiler için iyi bir supplement olabilir. Doğal beslenmeyi destekleyebilecek karbonhidrat tozları fiyat performans dengesi açısından bakıldığında da verimli bir ürün olabilir.

Güncellenme Tarihi : 23.11.2021
Yayınlanma Tarihi : 25.01.2019
Paylaş
FIT TEST

İhtiyacın Olanı Biz Biliyoruz! Sen de Öğrenmek İstersen

HEMEN TESTE BAŞLA
disclaimer İnternet sitemizde satışa sunulan ürünler sporcu gıdası ve gıda takviyesi kategorilerinde ürünlerdir, kesinlikle beşeri tıbbi ürün veya ilaç değildir. Reçete ile satılmazlar, doktor onayı gerektirmezler. Şirketimiz ilaç satışı yapmamaktadır, bu yüzden satılan ürünlerin çeşitli hastalıkları önleyici ya da tedavi edici özellikleri yoktur. Ürünler sağlıklı ve dengeli bir beslenme düzenin yerine geçmez. Amacımız tüketiciye en doğru bilgiyi sunabilmek olup, yer verilen içerik sadece bilgilendirme amaçlıdır, ürünlerin kullanımına yönelik hiçbir taahhüt veya tavsiye yerine geçmez. Sitemizde satılan ürünler ile ilişkili olarak kullanılan tüm logo, marka ve patentli haklar ilgili hak sahiplerine aittir. Yanlış anlaşılan veya yanıltıcı bulunan ibareler bulunması durumunda lütfen sitemizden bildirimde bulununuz. Tüm ürünlerimiz %100 orjinal olup, T.C. Tarım ve Orman Bakanlığı onaylıdır.
Mobil görünüm için tıklayın.
Top